5 клас
ТЕМА. РОЗВИТОК
МОВЛЕННЯ.
ЛИСТ. АДРЕСА
Мета:
·
ознайомити
учнів із видами листів та основними правилами листування, структурою листа,
його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті;
·
з’ясувати значення слів адреса і адрес,
адресат і адресант;
·
формувати
уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати
конверт відповідно до вимог;
·
розвивати
увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів;
·
виховувати
мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: урок-пошук.
Обладнання:
підручник, пам’ятка «Основні правила листування”, тлумачні словники, бланк –
конверт, запис пісні Океану Ельзи «Лист до мами».
Хід уроку
Пишіть
листи про те, як пахне вітер,
Про
те, як дощ вистукує склади,
Про
відблиски розсипаного літа
Заховані
у крапельках води.
Сашко Гриб
І. Організаційний момент
Знову день почався, діти!
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Видумуй, пробуй, твори,
Розум і фантазію свої прояви.
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь.
ІІІ. Підготовка до сприймання

«Я — найкращий, ти — найкращий, ви — найкращі, ми —
найкращі!»

·
Чого ви очікуєте від уроку?
·
Свої очікування висловіть за
допомогою дієслів(наприклад, дізнатися, повторити, вивчити, запам’ятати і. т.
д.)

Учитель.
«Напиши мені листа.
Я читатиму всю ніч.
Загорни свої слова в той знайомий запах.
Чуєш, мамо…»,
що не залишають байдужими жодного
слухача. Солдати в зоні АТО
полюбляють слухати пісні Святослава Вакарчука, а особливо
гріє душу їм ця пісня.
? То про що ж, на вашу думку, буде йти мова
сьогодні на уроці?
Щоб дати
відповідь на це запитання, вам потрібно розшифрувати запис
1.
Гра «Шифрувальник»
2
|
4
|
1
|
3
|
и
|
т
|
л
|
с
|
Відповідь: лист
2
|
5
|
4
|
1
|
3
|
6
|
д
|
с
|
е
|
а
|
р
|
а
|
Відповідь: адреса
ІV. Ознайомлення із темою,
метою та завданнями уроку.
(формулюють
учні за допомогою вчителя)
V. Формування знань, умінь, навичок
1. Актуалізація
опорних знань, умінь та навичок
·
Робота
з підручником: ознайомлення із матеріалом на стор. 234 (лист, види листів:
приватні(особисті) та офіційні(службові). Українська мова. О.В. Заболотний, В.В. Заболотний.
2. Бліц-опитування
·
Що
таке лист? Які види листів ви знаєте?
·
Хто і кому може писати приватний
(особистий) лист?
·
Коли виникає потреба писати листи?
·
Коли, на
вашу думку, міг бути написаний найперший лист?
·
Чи доводилося вам писати листи?
·
3 яких частин складається текст
традиційного листа?
·
Чи уявляєте ви лист без уживання
звертання та формул етикету (слів ввічливості)? Чому?
·
Що означають
цифри на конверті? Скільки їх?
3.«Історична довідка»
(заздалегідь
підготовлені учні виголошують повідомлення)
1 учень – історія виникнення листів
Додаток 1
2 учень – історія пошти.
Додаток 2
4. Прийом
«Займи позицію»
У ХХІ столітті – добі високих технологій, розвитку
всесвітньої інформаційної мережі Інтернет, комп’ютеризації суспільства існує
думка, що писати звичайні листи не треба. Достатньо скористатися електронною
поштою чи СМС-повідомленням за допомогою мобільного телефону.
Займіть позицію: діти, які згоджуються з такою думкою, станьте праворуч від учителя, а
діти, які з такою думкою не погоджуються, станьте ліворуч.
Обґрунтуйте свою
думку – позицію.
5. Рольова комунікативна гра (двоє
учнів розігрують діалог)
- Привіт, Олю!
- Привіт, Марино! Як
ми давно з тобою не зустрічалися! За яким адресом ти зараз проживаєш?
- Я мешкаю не за
адресом, а за адресою. Слова адрес та адреса різні за значенням. Адрес - – урочисте
письмове привітання особі або організації, здебільшого з приводу ювілею. Адреса
– місце проживання особи, напис на конверті. Соромно тобі цього не знати. І
чого тебе в школі навчають?
- Ой, знову ці
нудні правила! Я так не люблю їх вчити! Без них можна обійтися. І зовсім мені
не соромно! А от значення інших слів я добре знаю. Адресат – той, хто надсилає
кому-небудь листа.
- І знову неправильно!
(звертається до учнів класу) Друзі! Допоможіть нам! Я впевнена, що ви
знаєте , хто такий адресант.
Учитель.
Щоб ви, учні, не помилялися, як Марина, давайте
з’ясуємо значення слів адрес і адреса, а
лексичне значення слів адресат і
адресант ви вже знаєте з теми «Мовленнєва ситуація», та все ж пригадаймо і їх
значення. У нас на уроці роль експерта-мовознавця виконує Богдан. Тож надаємо
йому слово.
6. Виступ експерта-мовознавця
Адресат – той, хто
отримує лист, телеграму.
Лист не знайшов
адресата.
Адресант – той, хто
адресує, надсилає лист.
Адресант повинен
чітко підписуватися.
Адрес – письмове
ювілейне вітання особі чи установі.
Ювілярові
вручили вітальний адрес.
Адреса – місце
проживання особи або розташування установи, напис на конверті, телеграмі. Правильно пишіть адресу.
До речі, адреса
складається із таких частин: хто надсилає лист; звідки він; кому призначений;
куди направляється.
Учитель.
Дякуємо нашому експерту. Сподіваюсь, що у подальшому ви не допускатимете
помилок, як Марина.
(стук у двері. Двері класу прочиняються, і у шпаринку заглядає листоноша
Пєчкін)
-
Добрий
день! Перепрошую, я, листоноша, Іван
Іванович Пєчкін, приніс вам лист.
-
Добрий
день, Іване Івановичу! Ми дуже вдячні Вам, давайте його скоріше.
-
Ні-ні,
я вам його не віддам, тому що в оформленні адреси є помилки.
-
Невже
нічого не можна зробити? – запитала Людмила Яківна.
-
Можна,
- задоволено погладив вуса Пєчкін. – Виправити недоліки.
-
Гаразд,
але спочатку ми із п’ятикласниками ознайомимося із правилами оформлення адреси
на конверті.
6.
Робота з
підручником, вправа 521(усно).
Зверніть увагу!
Слова область, район, місто, село,
вулиця, квартира у запису адреси прийнято скорочувати(обл., р-н, м., с., вул.,
кв.).
Ø
Визначте правильно порядок оформлення конверта.
1. м. Харків.
2. Василенку Дмитру Івановичу.
3. вул. Дмитрова, 31.
4. 73011
Відповідь: 2, 3,1, 4
Учні швидко знайшли неточності в оформленні адреси.
-
Ну що, Іване Івановичу, впорались наші п’ятикласники із завданням?
-
Молодці, все правильно. Я тепер можу віддати лист вам.
-
(передає конверт учительці)
-
Стривайте, це ж лист від учнів 6 класу! І адресований він п’ятикласникам!
-
Все правильно! Давайте подивимось, що ж написали шестикласники.
(відкривають конверт, там на листку написані «Основні правила
спілкування»)
Основні правила спілкування
1. Вчасно відповідайте на листи. Не залишайте листів без відповіді.
2. Пишіть на якісному папері.
3. Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа.
4. Уживайте звертання. Звертаючись до старших на Ви, пишіть це слово з
великої букви.
5. Дотримуйтеся композиції листа (початок, основна частина, кінцівка)
6. Слідкуйте за мовленнєвим оформленням і грамотністю. Пам’ятайте: так, як
ви пишете (говорите), судять про ваш рівень розвитку освіти, виховання.
7. У кінці листа ставте розбірливий підпис, дату.
8. Після закінчення листа, якщо ви щось забули написати, користуйтеся пост скриптумом (Р.S)
6.
Ознайомлення із
зразками листів із коментуванням та поясненням( у кожного є на парті)
Додаток 3
Зверніть увагу!
Правильно
|
Неправильно
|
Бабусю Орисю!
|
Бабусю Орися!
|
Тітонько Ольго!
|
Тітонька Ольго!
|
Олено Петрівно!
|
Олено Петрівна!
|
7.
Поетична хвилинка
(в учнів на парті є роздруковані тексти)
Ø
Прочитайте й виправте помилки
Напесать листа до вас
Змусили проблеми.
Вчора в класі говарив
Я на зборах знову —
Щоб ніхто з нас не робив
Помилок у мові.
Я завжди про це кажу,
Веступаю всюду,
Обіцяю і пишу —
Всім за пріклад буду!
Але учні виступ мій
Слухать не хотіли.
Тож я прошу вас одне:
Поможіть, будь ласка!
А то я, Мекола,
Не вчив правел з мови
І не можу прочитать
Власної промови,
Тому що я ні бе ні ме
В правелах із мови.
До побачення. Пешіть.
І мене песать навчіть.
***
Писав із табора Василько:
«Нових у мене друзів стільки!
Я, мамо, добре відпочився!
І опилсинів тут наївся.
І накупався, як ніколи...
Пеши.
Вітаїм.
Я й Мекола».
А мама так йому писала:
«Без тебе дома скучно стало...
Але тобі на користь море.
І ми зустрінемося скоро...
Ти молодець, що "відпочився",—
Коли б ще й грамоти навчився!»
(Г. Бойко.)
VІ. Самостійне складання
листа й оформлення конверта
Листоноша Пєчкін і далі хотів
перевірити, як учні засвоїли матеріал уроку. Тому й підготував для них наступне
завдання.
Ø
Уявіть
ситуацію: ви відпочиваєте в таборі й вирішили поділитися своїми враженнями з
кимось.
Складіть лист,
визначивши адресанта. Оформіть конверт.
VІІ. Підсумок уроку
Робота з класом
► Поділіться враженнями про урок.
Використайте такі початки речень:
·
На уроці я дізнався про...
·
Ми навчилися...
·
Мені найбільше сподобалося...
·
Запам’яталося...
Підсумкове обговорення
► Дайте відповіді на запитання:
·
Що ви відчуваєте, коли одержуєте лист від рідних, друзів?
·
Що потрібно для того, щоб написати й відправити листа?
►Оцінювання
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
► Виконайте вправу 522 за підручником.
► З’ясуйте, на що вказують цифри
поштового індексу.
ДОДАТКОВЕ ЗАВДАННЯ.
У вас є мрія? Напишіть про це
Дідові Морозу чи Святому Миколаю.
Оформіть конверт. Дайте прочитати рідним або друзям, щоб і вони потім змогли з
вами поділитись своїми мріями.
ДОДАТКИ
Додаток 1
(орієнтовна
відповідь)
Для передачі повідомлень
використовувалося своєрідне намисто –вампум,
нанизані на стрічку морські черепашки. Поширеним було вузликове письмо – кіпу: зміст послань у ньому передавався через
кількість прив’язаних до мотузки чи палиці шнурів і вузлів на них.
Але „мова” сигналів і предметів не
давала змоги передавати думки, спілкуватися повноцінно. Для цього була потрібна
писемність. І першим кроком до неї стало малюнкове письмо – піктографія.
Людина навчилась малювати дуже давно.
Поселившись у печері, люди висікали або видряпували фігури тварин, людей та
різних предметів. Згодом у цьому письмі дедалі частіше використовувались умовні
зображення. Малюнками передаються навіть абстрактні поняття: наприклад, рогата
змія означала життя, з’єднані руки – дружбу, дві змії – небезпеку…
Малюнкове письмо віджило, але залишки
його можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожнього руху.
Піктографія удосконалювалась, у ній
широко використовувались умовні знаки. На зміну малюнкам прийшли
ієрогліфи. У них кожний знак
передає слово або його частину. У наш час ними пишуть у Японії й Китаї.
Народи цих країн люблять своє письмо-малюнки і не збираються з ним розлучатися.
Ієрогліфічне замінило буквене письмо.
Винайдення літер – невеличких простих фігурок, що відтворюють звуковий склад
слів, - велике досягнення людства.
Вважають, що букви першими створили фінікійці, а
удосконалили їх греки. Творцями слов’янської азбуки - кирилиці стали Кирило і
Мефодій. Сучасний український алфавіт склався на її базі.
Немає коментарів:
Дописати коментар